Rekuperacija – vėdinimo sistemos?
Daugelis yra įsitikinę, kad vėdinimo sistemos ir rekuperacija yra skirtingos sistemos, tačiau iš ties tai ta pati sistema. Rekuperacija skambus pavadinimas, dėl to, kad vėdinimo sistemai įrengti yra reikalingas įrenginys – rekuperatorius. Dažnai toks pavadinimas naudojamas ir marketinginiais tikslais siekiant paryškinti šių sistemų sudėtingumą.
Jei pabandytume išskirti šiuos du terminus, kaip visiškai skirtingus, tai būtų taip, kad vėdinimo sistemas sietume su natūraliu vėdinimu atidarant langą ar tiesiog leidžiant orą iš lauko, o rekuperaciją sietume su įrenginiais, kurie paimdami šviežią orą iš patalpų su įrengtais šilumokaičiais jį sušildo iki nustatytos temperatūros, taip palaikydamas tos pačios temperatūros patalpų orą. Be to, savyje turimi filtrai leidžia tiekti tik švarų, be dulkių ir netinkamų kvapų orą.
Dėl šių priežasčių vėdinimo sistemos pradedamos sieti su natūraliu vėdinimu esančiu languose (liaudiškai vadinamomis – fortkėmis) ar tiesiog siekiant sukurti bent menkiausią skirtumą, tai sulyginti su vėdinimu įrenginėjant ventiliatorius, oro tiekimo įrenginius ar kita, o rekuperacija sieti tik su rekuperatoriais. Šis terminas naudojamas ir įrenginėjant mini rekuperatorius*.
*Mini rekuperatorius, tai vėdinimo įrenginys tinkantis vėdinimui mažesnėms patalpoms. Jį sudaro tik išgręžta anga (iš lauko uždedamos grotelės) ir vidinis įrenginys, kuris paimdamas iš lauko orą, jį apdirba ir tiekia į patalpas. Visas veikimo principas visiškai toks pats, kaip ir įprasto rakuperatoriaus, tik šio galia yra mažesnė ir nereikia papildomai vedžioti ortakinės sistemos.